Mis tal siis viga oli?

… küsis Jaak. Katsun teha lühidalt.

Yamaha’l on omapärane lahendus – karburaatorisüsteem koosneb kahest poolest, millest vasak toimetab tühikäigu ja madalate pööretega ning parempoolne kõrgemate pööretega.

Kui tsiklit ostsin, siis ta praktiliselt üldse ei töötanud. Tellitud sai tihendite, membraanide ja düüside komplekt, lootuses, et ärkab ellu. Läks paremaks, aga päris heaks ei saanud. Ca paari th pöörde pealt hakkas tõrkuma ja kui sellest nö üle sai, läks hoopis lolliks.

Facebooki grupi kaudu leidsin ühe sõbraliku Itaalia onu, (ametilt kokk!), kes sarnaste tsiklitega toimetab. Hiljem selgus, et ta räägib muidugi rohkem, kui tegelikult teab (kokk!). Kõigepealt lubas mulle saata õhufiltri hoidja ehk „air filter guide’i“ koos airbox’ga. Saatis. Aga loomulikult vale asja. Peal oli tähis 1VJ (mis tähistab eelmist Tenere mudelit). Minu oma on 3AJ. Niipalju siis spetsialistist. Aga koos selle vale airbox’ga saatis ka „completely overhauled“ karburaatori. Õnneks oli sellele peale kirjutatud 3AJ.

Seega oli mul kaks karbussi. Vana tuli maha, uus peale. Aga tekkis järgmine viga. Pöördesse läks, aga niipea, kui nina on all (tühikäigul) suri välja. Tehniliselt keerukast mäest alla (kui sidur all) sõita ei olnud võimalik. Suri kohe välja. Jõulisemalt pidurit (nina all) – suri välja. Kõigutan tsiklit (esipidur all) - suri välja. Kui tsiklil sättisin nina üles > pöörded + 200RPM. Nagu on hästi näha siit:

Olin üsna nõutu. Ka minu tsikliehitaja Urmas Pahkma ei osanud midagi tarka öelda. Sain ühe kontakti, kellegi Aleksei, aga tal oli aega minu tsiklit vaadata alles paari nädalapärast.

Mõtlesin.

Viga peab olema kütuse pealevoolus. Võtsin itaallaselt saadud karbussi maha, ning asendasin vasakpoolses osas ehk rahulike pöörete osas ujuki nõela ja ujuki esialgselt peal olnud karbussi samade juppidega. Ei midagi. Ikka sama viga. Niipea, kui vajutan pidurit > toss....

Mõtlesin.

Vana karbuss ei läinud pöördesse, aga kõigutades välja ei surnud. Itaallase karbuss läks pöördesse, aga kõigutades suri välja.

Vaheasin pooled.

Vanalt karbussilt vasak – madalate pöörete pool, itaallase karbussilt uus, kõrgete pöörete pool. Lisaks installeerisin vanale kõik need osad, mis itaallase omal tundusid ilusamad ja uuemad. Nagu näiteks nõel, düüsid, väike filter ja kolb ja sellega kaasnev kogu süsteem.

Minu lootus oli, et vanale karbussile saavad külge parimad uued jupid ja et nende juppidega koos ma ei „too kaasa“ seda müstilist “nina-all-sureb-välja” probleemi.

Lootus oli suur.

Panin käima. Käib. Kõigutan – ei sure. Pöördesse – läheb. Aga tekkis uus probleem – turtsub tühikäigul. Õnneks taipasin Urmaselt küsida, et millest see võib tuleneda... Vastus lihtne: tühikäigu segu on lahja. Kruvi 2,5 pööret lahti ja turtsumine kadus.

Sõitma.

Kõik on 99% korras, aga.... kolmanda-neljanda-viienda käiguga ei taha ikka pöördeid üles võtta (ehk siis, kui jõudu rohkem tarvis oli. 1-2 käik olid ok).

Mõtle, mõtle....

Aga kui reguleeriks, et paremapoolse karbussi haagiks kiiremini taha? Et avaneks varem?

Voila!

Töötab.

Töötab nii pagana hästi, et ma ei uskunud, et see tsikkel üldse nii hästi võib töötada. Pöörded saab reguleerida 1200-1300 peale – tühikäik töötab vaikselt, sujuvalt. Metsas on seetõttu keerulisel lõigul rahulikult uskumatult mugav ja sujuv sõit. Kui on soe, käivitub murdosa sekundi jooksul!

Kokkuvõttes: see on 1989 a tsikkel. Ca 1989 aastal oli mul IZ Planeta 5, mille karbuss’i olen samuti lugematu arv kordi lahti võtnud. Uskumatu, kui palju keerulisem on sama ajajärgu Jaapani tehnika. Venelased ei jõudnudki samale tasemele – kunagi. Sõitsid senikaua oma sõja-aegse tehnikaga, kui 90ndatel hakkas juba läänest keerulisemaid asju peale tulema.

PS – ma arvan, et kogu kurja juur peitus selles väikses filtris, mis asub ujuki nõela all. Aga see on pelgalt oletus. Probleemidest kirjutasin nii UK Tenere foorumisse, kui FB gruppi – kuskil keegi midagi konkreetset vastata ei osanud.


Previous
Previous

-5,1 Kg

Next
Next

Müüa: Touratech Zega alumiiniumist kohvrid 2 tk